Dodejte interiéru svého bytu nový vzhled


Obnovit interiér nemusí nutně znamenat celkovou rekonstrukci. Je mnoho možností, jak dodat vašemu bydlení nový ráz. Aniž by vám museli radit designéři, a většinu prací můžete provést sami. Stačí pár nápadů, patřičné vybavení a chuť do práce. Za krátkou dobu bude vaše bydlení vypadat zcela jako nové. I maličkosti přinesou nečekaný výsledek. Pomohou vám napravit špatný stav místností nebo zcela změnit zaměření místnosti. To samé platí pro situace, kdy vás současný styl vybavení omrzel a toužíte hlavně po estetické změně. I bez velkých komplikací a nákladů může interiér vypadat nově a hezky. Stačí se nechat inspirovati.

Naplánujte si konkrétní činnosti a nezbytný materiál

Ještě než začnete s jakoukoli prací, naplánujte si, co vše chcete udělat a spočítejte si náklady. Podle toho, jakou částku budete chtít na obnovu interiéru vynaložit se rozhodněte, zda změna bude spočívat ve výměně veškerého zařízení včetně nábytku nebo zda se vydáte méně nákladnou cestou. Mnohdy stačí změnit barvu stěn, pořídit nový koberec, záclony nahradit žaluziemi, nainstalovat nové osvětlení a proměna je úspěšná. Zaměřte se také na podlahy a jejich stav – pokud naplánujete rekonstrukci nebo celkovou výměnu, bude potřeba upravit pořadí i harmonogram prací. Zvažte také, které činnosti zvládnete vlastními silami a se kterými se obrátíte na odborníky.

 Vše začíná čistotou. Nejdříve vymalujte

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob obnovy interiéru, prvním krokem je nová výmalba. Navodí pocit svěžesti a čistoty. Může tak být první novinkou, kterou svému obydlí dopřejete. Záleží zcela na vás, zda se budete držet jemných pastelových barev nebo se pustíte do odvážnějších kombinací s výraznými barvami nebo tapetou. Způsob výmalby vybírejte podle velikosti plochy, na menší prostory sice stačí klasická štětka, štětce nebo váleček, ale mnohem větší komfort vám poskytne malířský postřikovač (nakoupíte na www.postrikovac.cz), se kterým lehce zvládnete vymalovat plochy různé velikosti a bez obtíží se dostanete i do jinak těžce dostupných koutů. Ušetříte barvu a práce bude snazší, stejně jako následný úklid.

 

Zbavte se zbytečných starých věcí

Aby byla změna dokonalá, měli byste uvážit, zda neschováváte a neskladujete příliš mnoho zbytečných věcí, které vám doposud bylo líto vyhodit, ale které pravděpodobně již nevyužijete. Ušetříte tak místo a snadněji uvážíte množství nového nábytku, který budete potřebovat.

Zamyslete se i nad nevhodnými dárky. Svůj hlavní účel splnily. V momentě obdarování potěšily, ale proto je nemusíte dále skladovat, nemáte-li pro ně využití. Neskladujte oblečení, které vám již není. Móda se sice vrací, ale materiály se mění, takže ho s největší pravděpodobností již nevyužijete. Proberte také doklady, smlouvy, knihovnu, hračky v dětském pokoji, kuchyňské spotřebiče a další věci. Po důkladném úklidu se vám bude o novém vzhledu bytu uvažovat mnohem lépe.

Nábytek vkusný i pohodlný

Největší chybou při obměně interiéru, která by měla zahrnovat i nábytek, je využití nejrůznějších kusů darovaného nebo levně zakoupeného staršího nábytku. I když byste tak výrazně ušetřili, nového a vkusně sladěného interiéru tak nedocílíte. Staré a nové kusy těžko vyladíte tak, aby vás celkový výsledný efekt okouzlil. Váš nový interiér by se lehce mohl stát nevkusným a působil by neuspořádaně. Vydejte se tedy za novým nábytkem a vybírejte podle vlastních představ a nároků. Dobré je držet se jednoho stylu a série nábytku a nepřehánět – cílem není jen estetický dojem, ale dostatek prostoru pro všechny vaše věci a pohodlné užívání.

Osvětlení může hrát rozhodující roli

Každá místnost bytu nemusí mít dostatečně velké okno, které by dovnitř vpouštělo patřičné množství světla. Řešením je pak umělé osvětlení. Jak vybírat světelné zdroje? V každé místnosti by měl být jeden velký zdroj, který bude doplněn řadou menších okrasných nebo účelových svítidel. Lampy a lampičky vyberte podle celkového stylu zařízení místnosti a slaďte s ostatními doplňky. Bodová svítidla a LED žárovky mohou navíc značně ušetřit na nákladech na energie. Světla v kombinaci s barvou zdí navíc prostor opticky zvětší nebo naopak zmenší a zútulní. Pozor dejte na osvětlení chodeb a hygienických zařízení, dostatek světla je zde i zárukou bezpečí.

Záclony nebo žaluzie?

Dostatek světla v místnosti je většinou zajišťován okny. Množství světla v místnosti i celkový vzhled pokoje lze výrazně ovlivnit volbou záclon, rolet nebo žaluzií. Již dávno jsou pryč doby, kdy okno bez záclon znamenalo, že v bytě nikdo nebydlí. Navíc záclony nejsou vhodné do každého interiéru a ještě vyžadují častou údržbu, aby se na nich nedržel prach. Pokud mají ochraňovat soukromí, doplňte je závěsy. Jednodušší a mnohdy také více estetickou volbou jsou rolety či žaluzie. Výběr je obrovský a nabízený komfort, bezpečí, dostatek světla i tepelná pohoda jistě stojí za úvahu.

Nezapomeňte na bytové doplňky

Pokud už jste nakoupili nábytek, vybrali svítidla a další nutné zařízení, přichází čas dolaďování interiéru a dodání osobního rázu prostřednictvím bytových doplňků. Zde je dostatek prostoru pro váš vkus. Jen pamatujte, že méně může být více. Ideální počet doplňků neexistuje. Vše záleží na vašem úsudku. Zkoušejte a kombinujte, řiďte se podle již vybraného zařízení a barevných kombinací stěn. V každém případě zvolte takové předměty, které pro vás mají nějaký význam a dodají interiéru útulnost a dojem rodinné pohody.